piątek, 15 stycznia 2016

Trawy ozdobne cz.1

 Trawy ozdobne nie tylko dla początkujących



Trawa ozdobna  - roślina prawie doskonała
Trawy ozdobne są doskonałym wyborem dla osób które zaczynają swoją przygodę z aranżacją ogrodu oraz dla osób które chcą mieć atrakcyjny ogród, ale nie mają za wiele czasu na jego pielęgnację
. Trawy ozdobne są atrakcyjnymi wizualnie roślinami, łatwo się komponują w każdym stylu ogrodowym.
Liście traw ozdobnych mogą mieć wszystkie odcienie zieleni. 
Bywają też niebieskawe, srebrzyste, czerwonawe, brunatne, żółtawe.
 Mogą być gładkie lub prążkowane poprzecznie i podłużnie, mieć cętki, plamki, kropki. 






























































































































































Pokrój traw daje nam wiele możliwości kompozycyjnych 
Zwarte, rozłożyste, płożące, i jak my to nazywamy poczochrane... 
Możemy wybierać!

Wiele odmian średnich i wysokich wytwarza piękne kwiatostany.
W większości trawy szybko rosną, więc co kilka lat mogą być podzielone i rozsadzone na inne miejsca. 
Rzadko są atakowane przez szkodniki i choroby.
































































































































































Od kilku lat trawy ozdobne zdobywają polski rynek i serca użytkowników ogrodów.
Jest kilka gatunków które są już żelaznymi pozycjami, ale co roku pojawiają się oczywiście nowe propozycje.

 Jak wynika z naszych obserwacji, wybieramy najchętniej rozległą rodzinę miskantów.
allegro.pl
Często dany sezon ogrodowy rządzi się modą. 
W niektórych sezonach rządzą  trawy wyniosłe, strzeliste, sztywne, w innym miękkie, przyjemnie kładące się na wietrze, zwisające lub kłębiące się.
e-ogrody.pl
 Trawy dodają uroku w ogrodzie i są doskonałym tłem dla wielu roślin.
 Musimy pamiętać, że trawy ozdobne oprócz ruchu i dźwięku w ogrodzie mogą wprowadzać kolor.
zielonyogrodek.pl
  Mamy do wyboru całą gamę kolorów i wzorów. 
Dodatkowymi zaletami traw ozdobnych jest ich uroda przez cały sezon, zmienność (wysokości, pokroju i koloru), szybki wzrost i piękne kwiatostany. 
agrilife.org
gardenvarietynews.wordpress.com
photos.hgtv.com
Poza tym nasiona traw przywabią na działkę ptaki, dzięki którym pusty zimową porą ogród ożyje.
przyrodniczek.pl
Trawy możemy sadzić w donicach, na rabatach, skalniakach, w kępach, duetach z kwiatami lub wykorzystać jako żywopłot.
outofmyshed.co.uk
  Można je też zasuszać i ustawiać w wazonie jako samodzielną ozdobę lub z innymi suszonymi roślinami.
portalwiedzy.onet.pl

 Jak dobrać trawy, aby nasz ogród zyskał na urodzie?
Ponieważ mamy do wyboru tak wiele odmian, musimy zawęzić poszukiwania tych najbardziej pasujących do naszego ogrodu
  Funkcja
określmy funkcję jaką mają spełniać. Żywopłot, rabata z traw czy jako tło na rabacie.
Kolor 
Jeśli chcemy stworzyć kępę traw, to zdecudujmy, czy ma być kolorowa czy monochromatyczna? Jeśli ma nam posłużyć jako tło na rabacie to czy ma być neutralne czy kontrastowe?
Wysokość
dobór wysokości i szybkość wzrostu ma ogromne znaczenie w każdym z aspektów. Przy założeniu,że wykorzystamy trawy jako tło, wybierzmy taki rodzaj aby zachowały się ładne proporcje bez względu na długość sezonu.Przy wykorzystaniu jako żywopłot, wysokość i gęstość ma decydujące znaczenie.
Kompozycja
Przy tworzeniu kompozycji tylko z traw różnicowanie pozwoli nam osiągnąć ciekawy efekt. Gęstość, płożenie, pokrój, zmienność podczas sezonu - to kolejne informacje, które musimy przeanalizować przy wyborze.
Dbanie o trawy
Stanowisko
Jak wspomnieliśmy trawy nie mają specjalnych wymagań, są łatwe w utrzymaniu.
Nie są wybredne w temacie gleby i wilgoci, łatwo przystosowują się środowiska. Wprawdzie większość traw lubi nasłonecznione miejsca, ale część z nich w półcieniu (np.perłówka jednostronna, kosmatka olbrzymia, hakonechloa cienka, kilka turzyc - letnia, Graya, zwisła, japońska, palmowa, ciborowata, leśna, ).
Odmiany o pstrych liściach wolą światło rozproszone.
Podłoże
Najlepiej przeznaczyć im stanowisko na  podłożu średnio żyznym i dość wilgotnym, choć tolerują też okresową suszę. Niektóre mogą rosnąć nawet na piaszczystych wydmach.
Do bardziej wymagających traw należy zaliczyć miskanty, które piękniej będą prezentować się na podłożu bardziej żyznym i zasobnym  (posadzone w cieniu nadmiernie się wydłużają, stają się wiotkie i słabe, a nawet mogą zamierać), podobnie jest z gatunkami zimozielonymi. Na suche stanowiska nadają się m.in. ostnica włosowata, turzyca piaskowa, kostrzewa sina, perłówka orzęsiona, kostrzewa ametystowa, turzyca ptasia łapka, proso włosowate.
Wilgotność
Wiele traw nie lubi zbitego, zatrzymującego wodę gliniastego podłoża. Na nadmiar wilgoci w glebie szczególnie wrażliwa jest np. trawa pampasowa, której korzenie w takich warunkach mogą gnić, a przy zbyt dużej wilgotności roślina nie przetrwa zimy. Pewnym rozwiązaniem jest sadzenie tej trawy na podwyższeniu, usypanym z przepuszczalnego podłoża. Dzięki temu korzenie trawy nie są narażone na zalewanie. Zalewania nie lubi także miskant chiński.Zalegająca w ziemi woda jest niebezpieczna przede wszystkim zimą.

Pamiętajmy!
Podłoże wzbogacone próchnicą lepiej magazynuje wodę, a więc dłużej utrzymuje wilgotność.

Sadzenie
Przed posadzeniem traw ziemię trzeba oczyścić z zanieczyszczeń np.:starych korzeni, przekopać i dokładnie odchwaścić, zwłaszcza z perzu, bo jego późniejsze wyrywanie spomiędzy roślin będzie bardzo trudne, a zastosowanie herbicydu niemożliwe (te same preparaty, które niszczą perz, działają też na inne trawy).
Nawożenie
Najlepiej trawy ozdobne zasilać kompostem lub oszczędnie nawozem wieloskładnikowym mineralnym o przedłużonym działaniu.Jeżeli jednak rośliny dobrze rosną, zasilanie nawozem jest zbyteczne. Przenawożone trawy są wybujałe, pokładają się i tracą ładny pokrój, poza tym zwykle gorzej znoszą zimę, a te, które tworzą rozłogi, stają się jeszcze bardziej ekspansywne.
Po posadzeniu roślin ziemię wokół nich można wyściółkować przekompostowaną korą (świeża może hamować wzrost roślin).

Pamiętajmy!
Podłoża żyznego o przepuszczalnej strukturze wymagają przede wszystkim trawy zimozielone i miskanty.


Podsumujmy

Ściółkowanie – możliwe w przypadku większości traw ozdobnych. Ściółkowania unikajmy w przypadku gatunków traw, które nie znoszą nadmiernej wilgotności, zwłaszcza zimą.
Podlewanie – w zależności od potrzeby, młode rośliny systematycznie, starsze okazy rzadziej, ale obficie przy jednoczesnym unikaniu moczenia liści.
Nawożenie – najlepiej nawozami organicznymi przy zasobnym podłożu zbędne.
Cięcie – przeprowadzane w okresie wiosennym 
Okrycie zimowe- gatunki wrażliwe na wilgoć oraz niskie temperatury należy okrywać na zimę.
Odmładzanie – rozrośnięte kępy należy odmłodzić poprzez podział.
Ograniczanie roślin - wiele z traw jest bardzo ekspansywnych, ograniczajmy je poprzez uprawę w pojemnikach i stosowaniu barier ograniczających.
Uwaga!
Z niektórymi trawami musimy się obchodzić ostrożnie ponieważ mają ostre jak brzytwa liście, które mogą ranić.

 Kalendarium

Wiosną sadzimy i dzielimy trawy.  Młode rośliny powinny być po posadzeniu zaopatrzone w wystarczającą ilością wody, aż do przyjęcia się. Gdy wypuszcza nowe przyrosty możemy rozpocząć nawożenie.  Rośliny mają dużo czasu na dostosowanie się do panujących warunków oraz rozbudowę sytemu korzeniowego. Młode rośliny ciężej znoszą okres zimy, tak więc lepiej rozrośnięte, będą silniejsze i bardziej odporne na niekorzystne warunki.
Gdy minie już zagrożenie przymrozkami (najpewniej marzec), suche liście wysokich traw należy ściąć kilka centymetrów nad ziemią (wkrótce rośli wypuści nowe). Suche liście nie tylko chronią karpy przed przemarznięciem, ale sprawiają też, że oprószone śniegiem rośliny są świetną ozdobą zimowego ogrodu. W przypadku traw zimozielonych wystarczy usunąć pożółkłe i zeschnięte fragmenty roślin wycinając sekatorem lub nożycami chore liście. Poza tym warto je przeczesać. Czasami trzeba przyciąć całą roślinę, jeśli zima okazała się dla niej zbyt sroga. Nie należy jej jednak wyrzucać – prawdopodobnie wypuści pędy.
eogrody.pl
Jesienią korzenie wrażliwych na mróz miskantów i rozplenic warto obsypać kopczykiem ziemi. Zimą ich zeschnięte liście wyglądają bardzo efektownie, a przy tym stanowią osłonę przed niską temperaturą. Gatunki, które nie są zupełnie odporne na mróz (trawa pampasowa, hakonechloa, miskanty, rozplenica japońska, oścista i wschodnia, seslerie, niektóre ostnice oraz bambusy), należy sadzić w ciepłych, osłoniętych od wiatru miejscach.
malwa103.pinger.pl

Zima. Większość uprawianych u nas gatunków traw ozdobnych jest dobrze przystosowana do polskiego klimatu. Jednak niektóre gatunki, które nie są zupełnie odporne na mróz (trawa pampasowa, hakonechloa, miskanty, rozplenica japońska, oścista i wschodnia), należy sadzić w ciepłych, osłoniętych od wiatru miejscach.
Roślinom tym szkodzi nie tylko mróz, ale także słońce, które pod koniec zimy grzeje już całkiem mocno, pobudzając je przedwcześnie do życia. Dlatego jesienią (ale już po przymrozkach) należy je okryć np. stroiszem czyli gałęziami iglaków, włókniną ogrodową lub słomą, a ziemię wokół rośliny obsypać grubą warstwą liści, torfem lub korą. Dodatkowo liście trawy pampasowej należy związać sznurkiem.
trawki.pl
Uwaga!
W ostatnim czasie w sprzedaży pojawia się coraz więcej traw, pochodzących z cieplejszych regionów świata, które w naszym klimacie mają problemy z zimowaniem bądź też nie zimują w gruncie. Niewiedza na tej płaszczyźnie prowadzi do licznych rozczarowań.
Rozmnażanie traw ozdobnych

 Żeby uniknąć kłopotów z nadmiernym rozrastaniem się traw ozdobnych w ogrodzie, należy otoczyć ich bryły korzeniowe wkopanym w ziemię szerokim (mniej więcej 40-60 cm) pasem folii zakopaną pionowo w ziemi. Trawy ozdobne można też sadzić w pojemnikach bez dna zagłębionych w ziemi (na przykład w wiaderkach) lub na wyniesionych ponad powierzchnię gruntu rabatach ograniczonych ściankami.Gdy po kilku latach zrobi się zbyt ciasno i rośliny zaczną gorzej rosnąć, trzeba je wykopać, podzielić i ponownie posadzić.Trawy ozdobne najłatwiej jest rozmnażać przez podział kęp. Należy to robić wiosną. Po wykopaniu i przycięciu liści, roślinę dzieli się na niewielkie ukorzenione fragmenty, sadzi się je w nowych miejscach i podlewa. W ten sposób rozmnaża się większość ozdobnych odmian. Dużo roślin można rozmnażać z nasion. Najlepiej posiać je do doniczek wypełnionych żyznym, próchnicznym podłożem i gdy urosną – posadzić w ogrodzie. Trawy tworzą mnóstwo nasion, łatwo się rozsiewają i nieproszone pojawiają się w różnych częściach naszego ogrodu. Można temu zapobiec, sadząc płonne odmiany, które nie zawiązują nasion, albo ścinać kwiatostany, zanim nasiona dojrzeją i osypią się.


ogrodowisko.pl
 
eogrody.pl


  
                                                                           CDN...
trawy w donicach
kompozycje z traw
i inne trawiaste tematy już wkrótce

2 komentarze:

  1. Dzięki za obszerny wpis na ten temat. Szkoda, że nie znalazłam go wcześniej ;) Niedawno w końcu skończyliśmy kreowanie naszego ogrodu i wystroju wnętrza. Mamy trawy ozdobne wzdłuż drogi do garażu. Z podświetleniem w nocy wygląda to bajecznie :) Natomiast ze względu na tryb życia i ciągłą pracę, zdecydowaliśmy się na sztuczne kwiaty w domu. Lubię akurat doniczkowe wersje, więc kupiłam kilka na parapet w pokojach i do łazienki. Sztuczne kwiaty doniczkowe sklep internetowy to dobry wybór do osób podobnych pod względem trybu życia. Polecam - brak wyrzutów sumienia! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Taką trawę można kupić w doniczce jako sadzonkę https://florexpol.eu/trawy-ozdobne/7221-trawa-pampasowa-rozowa.html . Chyba najbardziej wyrazista ze względu na puszyste różowe kwiatostany. Trzeba tylko pamiętać, że wymaga zabezpieczenia na zimę.

    OdpowiedzUsuń